Związek Polskich Plantatorów Chmielu
ul. Opolska 4A
24-310 Karczmiska
Tel. 81 829 10 78
E-mail: biuro@zppch.eu
Aktualności
Zawartość alfa-kwasów w chmielu ma największe znaczenie w piwowarstwie , gdyż stopień nachmielenia piwa określa się przez ilość alfa-kwasów, jakie powinny się w nim znaleźć. Technologia produkcji piwa dostosowana jest do zawartości składnika alfa, dlatego też miernikiem wartości użytkowej i jakościowej surowca chmielowego jest składnik alfa, wyrażany, jako procent zawartości w surowcu a później w produkcie chmielowym. W handlu produktami chmielowymi funkcjonują parametry cenowe za masą składnika alfa w danym produkcie określonej odmiany. Obecnie zawartość składnika alfa decyduje o możliwości zbytu surowca, dlatego też istotnym jest dostarczyć informacji producentom chmielu jak wyprodukować najwięcej składnika alfa poszczególnych odmianach z jednostki powierzchni.
Czynniki decydujące o zawartości składnika alfa a także wydajności masy towarowej można umownie podzielić na dwie grupy:
Czynniki, na które producent chmielu nie ma bezpośredniego wpływu:
Cechy genetyczne odmian
Warunki siedliska (specyfika mikroklimatu)
Warunki pogodowe w okresie wegetacji np. temperatury dnia i nocy, nasłonecznienie, ilość opadów atmosferycznych, wilgotność powietrza, anomalia pogodowe ( huragany, grady, długotrwałe wiatry)
Te parametry pogodowe wywierają największy wpływ na plon masy towarowej jak i na zawartość składnika alfa w okresie od wiązania pąków kwiatowych do zbioru szyszek.
Czynniki, od których zależy zawartość składnika alfa i wysokość plonu, o których decyduje producent, czyli całokształt zabiegów uprawowo pielęgnacyjnych:
Dobór stanowiska uprawowego i dostosowanie wysokości konstrukcji nośnej do potrzeb odmian w zależności od ich siły wzrostu czy umocowania pędów bocznych.
Materiał nasadzeniowy pozyskiwany z pewnego źródła (kwalifikowanej plantacji matecznej lub odwirusowany).
Rozstaw roślin dostosowany do cech genetycznych odmian (siły wzrostu wielkości i gęstości ulistnienia). Natomiast szerokość międzyrzędzi dostosowujemy również do maszyn pracujących na plantacji np. zbyt wąskie miądzyrzędzie niweczy efekty zabiegów zapewniających właściwą strukturę gleby w strefie systemu korzeniowego przez przejeżdżające maszyny podczas wykonywania oprysków, co wpływa negatywnie na plon masy towarowej i zawartości alfa kwasów.
Optymalny program nawożenia dostosowany ilościowo i terminowo do odmiany, rodzaju gleby i sposobu prowadzenia roślin.
Niszczenie skupisk chmielu męskiego.
Coroczne zabiegi uprawowo – pielęgnacyjne
Ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami
Termin i jakość zbioru
Suszenie